Kako pomiriti kašelj?

Kašelj se razvije kot posledica draženja živčnih končičev v sapniku, ki ga povzročajo virusi, bakterije, prah in druge spojine. Telo z njim poskuša sprostiti zapore v sapniku. Kašelj je lahko suh in dražeč ali produktiven oziroma moker ter vsebuje sluz. Ponavadi so prvi hladni dnevi idealni čas, da ujamemo prehlad, ki ga največkrat spremlja tudi neprijeten in dolgotrajen kašelj.

Ker je kašelj lahko zelo nadležna težava, ki ji ne uide prav nihče, smo za vas pripravili 13 koristnih nasvetov, kako ga hitro in enostavno pomirite ali celo odpravite. Upoštevajte jih čim več, da boste kašelj kar najhitreje premagali.

13 nasvetov za pomiritev kašlja

1. Grgrajte vročo vodo s soljo

Ena od najpreprostejših rešitev je grgranje vroče vode, v kateri ste raztopili sol. Dražeč kašelj boste močno ublažili. Učinek bo še večji, če boste to počeli večkrat na dan. Za slano vodo je namreč značilno, da pomaga zmanjševati vnetja in pomirjati razdraženo grlo.

2. Oprhajte se z vročo vodo

Če vas muči dražeč kašelj, je vodna para odlična pomoč, saj pomiri razdražene sapnice, sprosti zamašene sinuse in pospeši izločanje sluzi iz žrela in pljuč.

3. Pijte veliko tekočine

Pri pomirjanju kašlja vam bo pomagalo uživanje velike količine tekočine, ki pomaga zmehčati sluz. Obenem pitje tekočine ohranja primerno navlažene membrane, zato bo potreba po izkašljevanju precej manjša. Priporočamo uživanje večjih količin čaja ali vode.

4. Skuhajte si timijanov čaj ali čaj iz medu in črnega popra

Ste vedeli, da so v Nemčiji timijan potrdili kot zdravilo za kašelj, okužbe zgornjih dihalnih poti, bronhitisa in oslovskega kašlja? Listi timijana namreč vsebujejo veliko spojin za lajšanje kašlja in z njim povezanih težav. Dve čajni žlički posušenih listov timijana stresite v skodelico vrele vode in pripravek pustite stati 10 minut. Čaju po želji dodajte še limono, kar bo še bolj blagodejno vplivalo na vaše žrelo.

Timijanov čaj proti kašlju

Timijanov čaj proti kašlju zelo blagodejno učinkuje na dihala.

Za moker kašelj je odlična rešitev pripravek iz črnega popra in medu. Med je znan po svoji učinkoviti pomoči pri kašlju, črni poper pa stimulira cirkulacijo. Čajno žličko sveže mletega črnega popra v čajni skodelici zmešajte z dvema jušnima žlicama medu. Skodelico nato napolnite z vrelo vodo. To pokrijte in pustite stati četrt ure. Napitek pred užitjem le še precedite.

5. Pripravite si medeni sirup za izkašljevanje

Med je odlična pomoč proti kašlju in suhemu grlu. Lahko ga uživate samostojno ali ga zmešate s kokosovim oljem in limoninim sokom. Če želite doseči še boljši učinek, žličko medu zmešajte z malo viskija.

6. Kašelj blažite z ingverjem

Za ingver je značilno, da ga odlikujejo številne zdravilne lastnosti. Med drugim deluje kot antihistaminik in dekongestiv. Najbolje ga je uživati v obliki čaja. Nekaj rezin ingverjeve korenike stresite v kozico in jih prelijte z vrelo vodo. Čaj z ingverjem naj na močnem ognju vre približno 15 minut. Nato ga precedite in mu dodajte žlico medu in sok limone.

7. Kupite tablete proti kašlju ali tablete za izkašljevanje

Posledici kašlja sta lahko izčrpanost in moten spanec. Odlična pomoč pri odpravljanju tovrstnih težav so različne tablete proti kašlju (v primeru suhega kašlja) oziroma tablete za lažje izkašljevanje (v primeru produktivnega, mokrega kašlja).

8. Kupite sirup proti kašlju ali sirup za izkašljevanje

Poleg tablet je za pomiritev kašlja ali lažje izkašljevanje odlična pomoč tudi sirup. Odpravite se v lekarno in si priskrbite sirup, ki v veliki meri zmanjša lepljivost in viskoznost bronhialnega izločka, olajša izkašljevanje, ublaži oteženo dihanje, zmanjša draženje kašlja in poveča odpornost dihal proti okužbam.

Sirup proti kašlju

Sirup proti kašlju si lahko enostavno pripravite kar doma.

Če vam ni do obiska lekarne, lahko sirup proti kašlju pripravite kar doma. Med najbolj popularne recepte sodijo: sirup iz smrekovih vršičkov, bezgov sirup, med z jabolčnim kisom, čebulni sirup s praženim sladkorjem in čebulni sirup z medom.

9. Naredite si okusne bonbone za pomoč pri suhem kašlju

Okusne bonbone za pomoč pri suhem kašlju lahko kupite v lekarni, lahko pa jih izdelate doma. Za njihovo pripravo potrebujete skodelico sladkorja, pol skodelice vode, jušno žlico limoninega soka, jušno žlico medu, pol čajne žličke ingverja v prahu in četrt čajne žličke mletih nageljnovih žbic.

V primerno posodo dajte vse sestavine, jo postavite na štedilnik in počakajte, da vsebina zavre. Potem jo na manjšem ognju kuhajte približno 20 minut. Med kuhanjem jo nekajkrat premešajte. Medtem pripravite pekač in ga obložite s peki papirjem. Vsebino odstavite in počakajte, da se primerno zgosti. Gostota naj bo podobna sirupu.

S pomočjo žlice oblikujte majhne bonbončke. Pustite, da se masa ohladi. Nato bonbone potresite še z domačim sladkorjem. Odstranite peki papir in pekač dobro pretresite, da se bonboni obložijo s sladkorjem. Bonbone nato spravite v škatlico, ki jo obložite s peki papirjem. Če želite, jih lahko raztopite v vroči vodi in popijete.

10. Pomagajte si s fiziološko raztopino

Tako pri odpravljanju suhega in dražečega kot tudi mokrega kašlja si lahko pomagate s fiziološko raztopino. Ta ima na dihalne poti zelo dober učinek, saj poskrbi za njihovo vlaženje, zato se sluz lažje in hitreje izloči.

Raztopino lahko kupite v lekarni ali si jo na enostaven način pripravite doma. Zanjo potrebujete čajno žličko čiste namizne soli. Sol dobro premešajte v litru filtrirane toplo vrele vode. Pripravljeno raztopino hranite v hladilniku, toda največ 1 dan.

11. Posezite po eteričnih oljih

Za kašelj in prehlad na sploh so odlična rešitev tudi eterična olja. Možnosti, med katerimi lahko izbirate, je veliko. Najbolj vam priporočamo eterična olja poprove mete, origana, evkaliptusa, čajevca, bazilike, limonine trave, timijana, kadilne bosvelije in sandalovine.

Inhaliranje eteričnega olja

Inhaliranje eteričnega olja nad vodno paro blaži težave z dihali.

In kako jih lahko uporabite? Ko se boste odpravili v kopalnico, da bi se stuširali, s seboj vzemite še stekleničko eteričnega olja. Nekaj kapljic nakapljajte na ploščice. Med tuširanjem tako ne bodo neposredno v stiku z vodo. Vaše dihalne poti se bodo občutno sprostile. To je zelo enostavna in učinkovita metoda, ki jo morate vsekakor preizkusiti.

12. Pred spanjem si dvignite vzglavje

Kašelj je še posebej nadležen ponoči, saj krati spanec. Sluz se prične nabirati v grlu, kar je precej zoprno in dražeče. Dobra rešitev proti kašlju ponoči je, da nekoliko privzdvignete vzglavje. Uporabite lahko tudi dodatno blazino, ki bo pomagala, da boste ponoči lažje dihali in si na ta način zagotovili boljši spanec.

13. Posvetujte se z zdravnikom

Če vas kašelj muči več kot sedem dni zapored, je čas, da se posvetujete z zdravnikom. Verjetno gre le za ostanek prehlada, vendar če kašelj nikakor ne pojenja, je vzrok za nevšečnost lahko drugje. Zdravnik vam bo pomagal ugotoviti vzrok vašega kašlja in vam predpisal ustrezno zdravljenje.

Deli prispevek z drugimi.

Objavi komentar