INTERVJU » Rolab Silvo Buček – projektni vodja podjetja Rolab

Hrup in slaba kakovost zraka sta dva največja izziva sodobnih delovnih okolij, ki vplivata na počutje in učinkovitost zaposlenih. Medtem ko hrup povzroča stres, težave s koncentracijo in utrujenost, slaba kakovost zraka zmanjšuje produktivnost in povečuje tveganje za zdravstvene težave. Podjetje Rolab, ki že več kot 25 let razvija rešitve za naravno prezračevanje in zaščito pred hrupom, omogoča inovativne sisteme, ki hkrati skrbijo za svež zrak in tišino. O tem smo se pogovarjali z njihovim projektnim vodjem Silvom Bučkom.

Slaba kakovost zraka in hrup sta pogosto spregledana dejavnika, ki močno vplivata na delovno okolje. Katere so najpogostejše težave, s katerimi se srečujete?

Večina ljudi se zaveda, da hrup vpliva na njihovo počutje, manj pa se govori o vplivu slabega zraka. V pisarnah in industrijskih objektih se pogosto soočamo s previsoko koncentracijo CO₂, vlage in pomanjkanjem svežega zraka, kar vodi do utrujenosti, glavobolov in zmanjšane produktivnosti. Če v prostoru ni zadostnega prezračevanja, se lahko pojavi tudi plesen, ki dolgoročno škoduje zdravju. Pogosto pa prezračevanje pomeni dodatno težavo – če odpremo okna, v prostor vstopijo hrup, prah in temperaturna nihanja.

Prezračevanje je ključno za naše zdravje. Katere rešitve omogočate?

Pri Rolabu razvijamo napredne prezračevalne sisteme, ki omogočajo stalno izmenjavo zraka brez električne energije. Naši sistemi so vgrajeni nad okni in vključujejo protihrupne filtre, kar pomeni, da prostor neprekinjeno diha, hkrati pa preprečuje vdor motečega zvoka iz okolice. Z njimi se učinkovito zmanjšata vlaga in možnost nastanka plesni, obenem pa zaposleni dobijo svež in filtriran zrak brez hrupa, ki bi ga povzročali klasični mehanski prezračevalni sistemi.

Kako prezračevanje vpliva na produktivnost zaposlenih?

Študije kažejo, da lahko slaba kakovost zraka zmanjša produktivnost tudi za 20 %, saj pomanjkanje kisika in visoka raven CO₂ povzročata utrujenost in zmanjšano koncentracijo. Naravno prezračevanje brez uporabe ventilatorjev omogoča neprekinjen dotok svežega zraka, kar izboljšuje počutje, energijo in zbranost zaposlenih. Hkrati pa zaradi protihrupne zaščite delovno okolje ostane mirno in prijetno, kar še dodatno pripomore k učinkovitemu delu.

Kaj svetujete podjetjem, ki želijo izboljšati kakovost zraka in zmanjšati hrup?

Kar se tiče hrupa v proizvodnih obratih, je vedno potrebna analiza obstoječega stanja. Opravimo meritve, poiščemo vire hrupa in po potrebi naredimo tudi model hrupa. Vse to je podlaga za reševanje težav na področju hrupa, kjer lahko zagotovimo učinkovite in trajne rešitve pri prekomernem hrupu. Slaba kakovost zraka pa se rešuje z ustreznimi prezračevalnimi sistemi. Po možnosti uporabljamo sisteme za naravno prezračevanje, ki obenem preprečujejo tudi vnos prekomernega hrupa v pisarne.

V kolikor pa želijo podjetja še izboljšati kakovost zraka z energetsko učinkovito lokalno rekuperacijo, omogočamo tudi tovrstne sisteme, ki so nemoteči, izjemno tihi, visoko energetsko učinkoviti ter obenem preprečujejo vnos hrupa v prostore. Pomembno je tudi to, da naši sistemi ne potrebujejo vrtanja v stene in podobno. Vgradijo se skupaj s stavbnim pohištvom in so praktično nevidni za nepoznavalce.

Na področju naravnega prezračevanja ste v partnerstvu s proizvajalcem Renson. Na katerem področju sodelujete?

V sodelovanju s svetovno priznanim proizvajalcem Renson razvijamo inovativne sisteme, ki združujejo vrhunsko akustično zaščito, optimalno prezračevanje in estetsko dovršenost. Vsi naši sistemi so rezultat skrbnega raziskovanja in sodelovanja z vodilnimi strokovnjaki za bivalno udobje, kar nam omogoča, da zagotavljamo najboljše rešitve za zdravo, tiho in prijetno notranje okolje.

Deli prispevek z drugimi.

Objavi komentar